paź 06 2017

Energia elektryczna ze słońca, czy to możliwe?...


Komentarze: 0

Poszukiwania firmowych oszczędności zazwyczaj rozpoczynają się od obniżenia pracowniczych pensji, a także odebrania dodatkowych uposażeń pieniężnych. Zmiana (a właściwie) obniżenie budżetu wykorzystywanego na zapłatę tzw. mediów nikomu zazwyczaj nie przychodzi do głowy. Wprowadzenie nowoczesnych, a często także pionierskich rozwiązań umożliwia znalezienie oszczędności, tam gdzie początkowo uważało się, że ich nie ma. 

Prawdziwa energia elektryczna dla firm, pozyskiwana z słońca to nie sen, lecz rzeczywistość, która powoli wkracza również do Polski. Fotowoltaika, przez wielu błędnie nazywana "fotogalwaniką" to przyszłość przemysłu energetycznego. Możliwość zamiany energii słonecznej w wysokiej jakości prąd elektryczny możliwa jest dzięki kompleksowi ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krystalicznego wafla krzemowego ( w postaci cienkich płytek). Początkowo panele fotowoltaiczne powstające z modułów fotowoltaicznych wykorzystywane były wyłącznie w technice kosmonautycznej. Cechy takie jak duża wytrzymałość, a także żywotność (minimum do 25 lat) sprawiły, że panele rozpoczęto wykorzystywać również w mniej kosmicznych dziedzinach życia. 



Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne znajdują swoje zastosowanie jako moduły zasilające kalkulatorów, lamp ogrodowych, a także innego typu urządzeń użytku codziennego. Dzięki szeroko rozwijającej się ekologii, a także bardziej budżetowemu podejściu do życia, panele rozpoczęły swą karierę w ogólnie pojętym budownictwie. Możliwości wytwórcze zestawu kilkunastu paneli pozwoliły na zastąpienie dużej części energii elektrycznej, która wcześniej bezpośrednio była doprowadzana z elektrowni. 

Panele fotowoltaiczne to inwestycja zarówno dla osób myślących ekologicznie, jak i ekonomicznie. Zmniejszenie zużycia prądu wytwarzanego w zakładzie energetycznym pozwala na równoczesną minimalizację rachunków za prąd i ochronę środowiska. Żywotność paneli sprawia, że są one inwestycją w pełni opłacalną, która zwraca się zazwyczaj w ciągu 5- 10 lat (w zależności od typu zastosowanych paneli, ich ceny i ilości wykorzystanego prądu). 
Niewątpliwą zaletą instalacji jest również możliwość wykonania jej bez oficjalnego pozwolenia, co zdecydowanie zmniejsza czas oczekiwania na podłączenie własnej sieci fotowoltaicznej (do 40 kW).

Panele fotowoltaiczne podobnie jak innego typu innowatorskie rozwiązania posiadają również wady. Jedną z nich jest zaburzenie estetyki wcześniej wybudowanego budynku, czy posiadanego gruntu (panele mogą być montowane również bezpośrednio na gruncie). Cena to zazwyczaj także jedna z cech, które odrzucają potencjalnych inwestorów.

elektrykapradnietyka : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz