Archiwum październik 2018


paź 12 2018 Panele fotowoltaiczne- niedoceniany, domowy...
Komentarze: 0

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że panele fotowoltaiczne są bardzo dobrym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej również w domu. Rozwiązanie to niesie za sobą bardzo wiele zalet.

100% zapotrzebowania na prąd elektryczny

 

Największą zaletą stosowania paneli fotowoltaicznych w domu jest to, że są one w stanie zaspokoić nawet 100 % zapotrzebowania na prąd elektryczny (dowiedz się jak). Ostatecznie więc, dzięki nim nie trzeba ponosić żadnych kosztów za prąd. Warto pamiętać o tym, że rachunki za prąd nie należą do najniższych. Jest to więc przede wszystkim ogromna oszczędność dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Oprócz tego jeżeli wygeneruje się nadwyżkę prądu, to istnieje możliwość jego sprzedaży do elektrowni. Nie tylko więc można zmniejszyć rachunki za prąd, ale również istnieje możliwość zarobku na nim. Jedyne koszty, jakie są związane z panelami fotowoltaicznymi, to koszt ich montażu i zakupu. 

Nie wymaga pozwolenia na budowe

 

Niezwykle ważne jest również to, że według polskiego prawa montaż instalacji fotowoltaicznych nie wymaga pozwolenia na budowę. Tak więc ostatecznie każdy może bez konsekwencji taką instalacje sobie zamontować. Ponadto dzięki jej uproszczonej konstrukcji, sam montaż również nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Bezpieczeństwo

 

Bardzo dużą zaletą paneli fotowoltaicznych jest również to, że są one w pełni bezpieczne. Nie stwarzają one żadnego zagrożenia ani dla domowników, ani dla środowiska. Jest to w pełni ekologiczny sposób pozyskiwania prądu elektrycznego. Tak więc stosując takie rozwiązanie przyczyniamy się do dbania o otaczające nas środowisko. 

Komfort użytkowania

 

Bardzo ważne jest również to, że instalacja takich paneli nie emituje hałasu, ani żadnych nieprzyjemnych zapachów. Ostatecznie więc nie wywołuje żadnego dyskomfortu dla domowników, ani sąsiadów. Jeżeli ktoś nie zwróci uwagi na dach budynku, to nie będzie w stanie zauważyć wchodząc do domu, że jest w nim zamontowana taka instalacja. To wszystko tym bardziej przyczynia się do tego, że rozwiązanie to jest niezwykle komfortowe.

Uniwersalność

 

Ważne jest również to, że panele fotowoltaiczne można zamontować tak naprawdę wszędzie. Obojętnie, jaki posiada się typ dachu w budynku, to i tak można na nim zamontować taką instalację. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na rynku istnieje bardzo wiele różnych rozwiązań związanych z panelami fotowoltaicznymi i można zawsze je dopasować do konkretnego rodzaju dachu. Również firm montujących jest bardzo wiele. Ostatecznie więc rozwiązanie to jest ogólnodostępne i każdy może sobie na nie pozwolić.

elektrykapradnietyka : :
paź 12 2018 Jaka najlepszą taryfę wybrać dla swojej...
Komentarze: 0

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wydatkami, dlatego wielu właścicielu szuka oszczędności, gdzie tylko się da. Jednymi z największych opłat, jakie trzeba regularnie uiszczać, są rachunki za prąd. W zależności od wielkości zakładu, potrafią być one bardzo wysokie i znacznie obciążające budżet firmy. 

 

Korzystne taryfy

 

Aby wybrać taryfę korzystną dla swojej firmy, należy znać swoje zużycie energii. Dobrze też wiedzieć, w jakich godzinach zużycie prądu jest największe. Inna taryfa korzystna będzie dla małego przedsiębiorstwa pracującego głównie w nocy, inna z kolei dla dużej firmy funkcjonującej w systemie trójzmianowym. 

 

Taryfa C12a

 

Przeznaczona jest dla firm, które korzystają z niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. Jest to taryfa dwustrefowa, co oznacza, że w ciągu doby obowiązują dwie różne stawki za energię elektryczną. 

 

W tej taryfie doba podzielona jest na godziny szczytowe i pozaszczytowe. W czasie trwania tych pierwszych cena za prąd jest wyższa, w przypadku tych drugich - znacznie niższa. Oznacza to, że w niektórych taryfach (sprawdź tutaj) niższa cena obowiązuje nawet przez dwadzieścia godzin na dobę. 

 

Warto też wiedzieć, że różni dostawcy energii w inny sposób ustalają swoje godziny szczytu. U każdego z nich mogą to być całkiem inne pory. Z reguły jest to jednak poranek oraz popołudnie. Z taryfy tej mogą skorzystać więc przedsiębiorcy, którzy notują zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną w godzinach poza szczytem. 

 

Taryfa C12b

 

Taryfa ta podobnie jak omawiana wyżej jest taryfą dwustrefową, co oznacza, że w ciągu doby pojawiają się dwie różne stawki za prąd. Tak samo przeznaczona jest dla firm korzystających z niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. 

 

Różnica pomiędzy tymi taryfami polega na tym, że w przypadku C12b doba dzielona jest na dwie części: dzień i noc. Ceny dzienne są wyższe od tych obowiązujących w nocy. 

 

A więc ten rodzaj taryfy odpowiedni będzie dla firm, które notują zwiększone zapotrzebowanie na energię w porze nocnej. Wbrew pozorom, takich przedsiębiorstw jest sporo - wystarczy wziąć pod uwagę piekarnie, cukiernie czy firmy, gdzie w nocy odbywa się produkcja. 

 

O czym warto pamiętać?

 

Podpisując nową umowę z dostawcą energii, należy wiedzieć, że czasem zmiana taryfy z jedno na dwustrefową wymaga zmiany licznika. Zazwyczaj zajmuje się tym dostawca energii. Ponadto, lepiej pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy - w niej znajdzie się informacje o jakichkolwiek opłatach dodatkowych, jeśli takowe obowiązują oraz o dokładnych warunkach.

elektrykapradnietyka : :